Beisbolo startas Mažeikiuose

Beisbolo aistruoliai gundo mažeikiškius išbandyti šią sporto šaką

Vidas STANKUS


Mažeikių jaunimas aktyviai domisi beisbolu: praėjusią savaitę rajone lankėsi šio sporto asociacijos prezidentas, Senamiesčio parke treniruotę surengė Radviliškio beisbolo klubas, šį savaitgalį pas juos planuoja vykti mažeikiškiai.


Noras verčia judėti priekin

Beisbolas Lietuvoje nėra itin paplitęs – šios sporto šakos mėgėjai susibūrė Utenoje, Vilniuje, Kaune ir Radviliškyje. Suburti daugiau jaunimo šiam žaidimui bandoma ir mūsų mieste. Iniciatyvos ėmėsi mažeikiškė Nijolė Tamulienė, auginanti beisbolu susidomėjusį sūnų.

„Vaikai beisbolą žaidžia jau devintus metus puikiai tam tinkančiame Senamiesčio parko stadione, tačiau tai buvo daroma mėgėjiškai – susirinkdavo iš įvairių mokyklų ir mėtydavo kamuoliuką. Dabar jie jau šešiolikmečiai ir vis pakalbėdavo, kad būtų gerai suburti normalią komandą, kad būtų galima žaisti varžybose. Paprašyta sūnaus, pirmiausia jų paklausiau: ar tai rimtas noras, ar jie pasiryžę rungtyniauti. Teigiamas atsakymas privertė imtis veiksmų“, – apie idėją „Santarvei“ pasakojo N. Tamulienė.

Pirmieji žingsniai buvo žengti, tad praėjusią savaitę Mažeikiuose apsilankė Lietuvos beisbolo asociacijos prezidentas Virmidas Neverauskas, kuris susitiko su valdžios atstovais. Šeštadienį Radviliškio beisbolo ir softbolo klubo vadovas Romanas Paskočimas su savo auklėtiniais surengė treniruotę mažeikiškiams jaunuoliams.

Pradžia buvo neeilinė

R. Paskočimas, kalbėdamas su „Santarve“ prisiminė prieš dešimt metų įvykusią istoriją – jis Šiaulių sendaikčių turguje rado dėvėtą beisbolo pirštinę, kurią nusipirko už 15 litų.

„Apie beisbolą turėjau, tiesa sakant, labai jau paviršutinišką supratimą: ruošėmės vykti prie jūros, mąsčiau pamėginti pažaisti su dukrytėmis kur nors paplūdimyje, nes buvau matęs filmą, kuriame įstrigo vieta, kur pagrindinis herojus mėtė kamuoliuką kiemelyje su sūnumi, taip pat prieš daugelį metų teko stebėti ir beisbolo rungtynes per televiziją. Mėtyti ir gaudyti teniso kamuoliuką paplūdimyje tikrai buvo labai smagu, dukroms irgi labai patiko. Po kelių dienų tame pačiame paplūdimyje radau ir lazdą, tokią nugludintą vandens medžio apytiesę šaką. Buvau įsitikinęs, kad atmušti kamuoliuką yra nepaprastai sunku ir tam reikia ypatingo pasiruošimo. Ir kaip buvau nustebintas, kai mano abi mergaitės, kurios tada buvo 13 ir 8 metų, vos ne kiekvieną užmestą kamuoliuką atmušdavo!“ – apie beisbolo pradžiamokslį kalbėjo treneris.

Po kelių savaičių su didele draugų kompanija treneris vyko prie Aukštaitijos ežerų. Čia pasak R. Paskočimo, visi pasiskirstė į dvi komandas ir užvirė kova, o didžiausią įspūdį paliko tai, kad tėčiai žaidė su berniukais ir mergaitėmis kaip visiškai lygiaverčiai varžovai. Taip pat buvo atradimas, kad beisbolą saugu žaisti su vaikais, tai ne kontaktinis žaidimas ir vaikai nebūna užgaunami. O jau kitais metais, Radviliškio tuo metu renovuojamame stadione, susirinkdavo po dvidešimt jaunuolių. Viskas prasidėjo taip pat, kaip dabar žaidžia mažeikiškiai: žaidžiama buvo taipogi teniso kamuoliukais, nes pirštinės tuomet buvo tik dvi ir kelios lazdos.


Mato problemą suaugusių mastyme

Trenerio nuomone, bet kokio dydžio miestelyje vaikams patinka šis žaidimas, o jeigu jo nėra, tai bėda ne vaikuose, bėda suaugusiuose.

„Mūsų bėda yra ta, kad mes gyvename postsovietinėje, dar ne laisvoje visuomenėje, kurioje mąstymas, kaip ir darbai bei veiksmai stipriai ribojami, prisidengiant nepritekliais, tradicijomis ar tiesiog posakiu „O kam mums tos naujovės?“. Vaikai džiugina, nes jie dėl savo mažos patirties gali daug objektyviau įvertinti teigiamus dalykus, nes jiems gyvenime viskas yra naujovės. Deja, dėl visuomenės dėmesio stokos dar nei viename mieste Lietuvoje į beisbolą nebuvo atkreiptas tinkamas dėmesys, nei vienas klubas dar neturi tikros aikštės“, – sakė R. Paskočimas.

Anot jo, dukros pamilo šį žaidimą, be to, joms patiko ir tai, kad visuomet būdavo su savo tėčiu, o iš savo pusės treneris pajuto, kad turi puikią galimybę bendrauti su savo dukromis ir prisiimti labai rimtą vaidmenį jas ugdant.

Beisbolas vaikams duoda duoda viską, tai kaip lengvosios atletikos rungtis: ieties metimas plius futbolas plius šachmatai. Šioje sporto šakoje labai svarbu komandinė dvasia, savikritika, bendravimas, nepaprastai stipriai dirbama prie mokėjimo sukoncentruoti dėmesį. Negana to, kad koordinacijos požiūriu beisbolininkai lenkia visus kitus sporto žaidimus, priedo jie lavina visus savo kūno raumenis, visus, o ne tik kojas, kaip pas mus populiariuose sporto žaidimuose.

„Beisbole yra viena pičerio pozicija, kur ūgis yra pranašumas. Tačiau kitose – jokių priekaištų genetikai, svarbu noras ir darbas, svarbu būti greitesniam, stipresniam ir drąsesniam. Visi turi lygias galimybes ir savo tikslą pasiekia tas, kuris labiau to nori“, – naudą apibūdino treneris.

Siūlo žengti palaipsniui

Beisbolas turi ir dukterinį sportą softbolą. Šios sporto šakos skiriasi tuo, kad beisbolo kamuoliukas mažesnis, atmuštas ar metamas skrieja greičiau, todėl aikštė – didesnė. Softbolo kamuoliukas didesnis, ne toks greitas, todėl ir aikštė mažesnė.

„Mažeikiškiams patarčiau pasirinkti Slow Pitch Softball (kai pičeris, tas žaidėjas kuris atlieka padavimą, užmeta kamuoliuką lėtai). Jis lengvai įkandamas ir naujokams, yra žymiai judresnis ir dinamiškesnis žaidimas. Atsiradus įgūdžiams, jau galima mėginti ir Fast Pitch Softball, ir beisbolą. Tai galima sulyginti su laipteliais – naujokams Slow Pitch, įgudusiems – Fast Pitch, meistrams – beisbolas“, – patarė treneris.

Visą žiemą savaitgaliais Radviliškyje salėje žaidžiamas Slow Pitch arba Fast Pitch softbolas. Kalbėdamas apie beisbolo aprangą ir įrangą, treneris pažymėjo, kad ypatingo brangumo čia nėra: dėl to, kad paprasčiausiai pas mus nėra kur nusipirkti, vaikai turi dėvėti bendrus šalmus ar pirštines-gaudykles, batai tinka ir futbolo iš bėdos, o beisbolo lazdos, su kuriomis žaidžiama kasdien – kainuoja nuo 60 iki 120 Eurų ir, tinkamai prižiūrint, tarnauja daug metų.

Pažadėjo padėti

Apsilankymo Mažeikiuose metu paramą, vystant beisbolą, pažadėjo asociacijos vadovas V. Neverauskas, radviliškiečių apsilankymas bei nemažas būrys treniruotėje dalyvavusio mūsų miesto jaunimo taip pat rodo ženklus, kad ši sporto šaka gali įsiterpti į kitų Mažeikiuose kultivuojamų sporto šakų tarpą.

„Planuose esame numatę steigti viešąją įstaigą, sukurti klubo pavadinimą, emblemą. Sekantis žingsnis būtų trenerio paieška, kuriam padės Lietuvos beisbolo asociacija – jį tikimasi paruošti per jos rengiamus seminarus ir kursus“, – sakė N. Tamulienė.

Šiomis saulėtomis dienomis jaunimas kiekvieną vakarą rinkosi senamiesčio parke, sekmadienio dienotvarkėje – išvyka ir treniruotė Radviliškyje.

Laimutės STANKIENĖS nuotraukos