„Metų treneris“ ir geriausias LČ metikas Eimantas Žičkus || „2020-ųjų geriausieji“

Čempionišką Lietuvos beisbolo sezoną „Metų trenerio“ apdovanojimu vainikavęs E. Žičkus: „Vis dar noriu būti žaidėju“
Lietuvos beisbolo asociacijos informacija

2020-ųjų lietuviško beisbolo sezonas Eimantui Žičkui turėjo ilgai įstrigti atmintyje, o pats beisbolininkas nusipelnė pagarbos kaip treneris ir kaip žaidėjas.
Pradžią įspūdingai laimėjimų kelionei davė kovo pradžioje iškovota istorinė pergalė Vilniuje vykusiame pirmajame beisbolo-5 Senojo žemyno čempionate. Tąkart E. Žičkus buvo vyriausiasis Lietuvos rinktinės treneris, o šalies ekipa tapo Europos pirmenybių vicečempione.
Vasarą atslūgus COVID-19 karantino apribojimams ir prasidėjus Lietuvos beisbolo čempionatui uteniškis tęsė darbus „Titanų“ komandoje, su kuria tapo Lietuvos čempionu – tiek kaip vyriausiasis strategas, tiek kaip žaidėjas.
Į vieną krūvą sudėjus statistinius rodmenis ir užfiksuotus laimėjimus, Utenos beisbolo klubo žaidžiantysis strategas E. Žičkus po 2020 metų sezono buvo apdovanotas net keliais apdovanojimais – tapo „Metų treneriu“ bei geriausiu Lietuvos čempionato metiku.
„Aš vis dar noriu žaisti beisbolą, vis dar noriu būti žaidėju. Treneriu pabūti dar spėsiu, bet reikia pripažinti, kad tai irgi atsakingas darbas, todėl abu apdovanojimai man vienodai svarbūs, – pasakojo „Titanų“ vyriausiasis treneris. – Kur paslaptis? Turbūt didžiulis noras nugalėti. Visa tai stengiuosi perteikti žaidėjams, kad pasiektume gerą rezultatą. Kol kas žaidėjai manimi tikrai tiki.“
„Metų trenerio“ pripažinimą E. Žičkus užfiksavo antrąjį kartą iš eilės. Lygiai taip pat ir jo vadovaujamas Utenos beisbolo klubas, Lietuvos čempionatą laimėjęs tiek 2019-ųjų, tiek ir 2020-ųjų metų sezone.
„Klubui ketveri metai, o komandoje kasmet žmonių tik daugėja. Šiemet netgi buvo pavykę Interlygos pirmenybėse pastatyti antrąją komandą. Žiemą skaičiuosime žmones ir žiūrėsime, kaip galime varžovus nustebinti 2021 metų sezone – ar turėti vieną, ar dvi komandas Lietuvos čempionate. Šiaip kolektyvas komandoje šiuo metu tikrai superinis.
„Titanuose“ turime gerą situaciją, kai yra ir labai patyrusių žaidėjų, bet tuo pačiu žaidžia ir jau užaugęs jaunimas, kuriems po 22-ejus, 23-ejus metus. Per tuos ketverius metus šitas mūsų darinys darėsi vis brandesnis, žaidimas – geresnis. Kas mus šiemet nustebino, tai kad sugebėjome laimėti beveik visas žaistas Lietuvos čempionato rungtynes ir tai padarėme tikrai įtikinamais rezultatais“, – „Titanų“ pasiekimais džiaugėsi ekipos vadovas.
Nepaisant visų laimėjimų, klubas sezono įkarštyje susiduria su iššūkiais, kurių išspręsti nepavyksta dėl ekipos narių gyvenamųjų vietų skirtumo – nors ir gyvena kituose miestuose, dalis komandos žaidėjų atstovauja gimtojo miesto „Titanų“ klubui, todėl treniruotis visiems kartu pavyksta retai.
„Jei visą mūsų komanda treniruotųsi Utenoje, manau, rodytume dar geresnį žaidimą. Galėtume turėti daugiau paslapčių gynyboje ir dar labiau dominuoti puolime, nes dabar turime aikštę, puikias sąlygas treniruotis, kas tikrai visiems patiko šį sezoną“, – teigė „Titanų“ treneris.

Nors akcentavo klubo pasirodymą Lietuvos čempionate, E. Žičkus džiaugėsi ir asmeniniu pasirodymu. Beisbolininkas šiemet puikiai atrodė abejose aikštelės pusėse. Puolime per penkiolika rungtynių uteniškis sėkmingai realizavo 23 iš 54 jam suteiktų progų ir taip fiksavo .426 atmušimo vidurkį.
Tuo metu metiko pozicijoje E. Žičkus buvo geriausias Lietuvoje – laimėjo septynis iš aštuonių susitikimų, atliko net 52 „strikeoutus“ ir palaikė .96 ERA (metiko praleistų taškų vidurkis per 9 kėlinius, – aut. past.) vidurkį.
„Geram metikui jau reikia ir brandos, ir patirties. Neužtenka tik stipriai mesti, reikia žaisti su galva. Beisbolas yra toks žaidimas, kuris prasideda nuo galvos. Kartais reikia priimti labai greitus sprendimus ir tik taip įmanoma pergudrauti varžovą. Man pačiam teko žaisti Švedijoje, daug metų atstovauju rinktinei, todėl pataikyti į „strike“ zoną nėra taip sudėtinga.
Šiemet ant kalniuko man tikrai sekėsi. Įspūdingas tiek pergalių, tiek „strikeoutų“ skaičius. ERA rodiklis taip pat buvo labai geras. Šiemet Lietuvos žaidėjams buvo sunku mane mušti. Gaila, kad nebuvo turnyrų Europoje, nes tikrai norėjosi taip gerai besijaučiantį save išbandyti Europos lygyje“, – kalbėjo beisbolininkas.
Kas šiemet padėjo „Titanams“ laimėti čempionatą, o E. Žičkui tapti geriausiu šalies pirmenybių metiku? Atsakymų gali būti daug, tačiau viena iš priežasčių aiški – atgauta vienintelė Lietuvoje specializuota beisbolo aikštė.
„Viskas prasidėjo prieš ketverius metus, kai susikūrė „Titanų“ klubas, – prisiminė ekipos treneris. – Tąkart Utenos savivaldybė vangiai tikėjo mumis, todėl teko susirasti pievą šalia profesinės mokyklos. Toje pievoje žaidėme dvejus metus. Savivaldybė sekė mūsų rezultatus ir galiausiai patikėjo tuo, kad mums tikrai reikia to stadiono. Dabar tikiuosi, kad šita draugystė vystysis ir toliau, o uteniškiai galės matyti tikrą beisbolą geroje aikštelėje.“
Postūmį atgauti beisbolo aikštelę „Titanams“ davė 2019-ųjų vasarą Utenoje vykusi serija iki dviejų pergalių tarp Lietuvos ir Izraelio beisbolo rinktinių. Nors tą sykį kelialapį į Europos čempionato A divizioną (vėliau – ir į olimpines žaidynes, – aut. past.) iškovojo svečiai iš Izraelio, Utenos beisbolo entuziastai parodė galintys į miestą pritraukti būrį sirgalių ir čia organizuoti tarptautinius turnyrus.
Visgi tai padaryti nebuvo taip lengva. Vos gavusi leidimą, Lietuvos beisbolo asociacija (LBA) ėmėsi organizuoti serijos eigą, o Utenoje gyvenantys beisbolininkai – tvarkyti apleistą stadioną.
Taip per dvi savaites „Titanų“ klubo nariai, padedami retkarčiais iš kitų Lietuvos beisbolo miestų atvykstančių kolegų, atgaivino daug metų nenaudotą Utenos hipodromo beisbolo aikštę ir paruošė ją rungtynėms.
„Laiko buvo labai mažai, o darbo – daug. Aikštėje leidome visus vakarus, pavargome. Kaip studentui, pritrūko dar vienos dienos iki galutinio rezultato. Kai prasidėjo rungtynių serija prieš Izraelio rinktinę, teko pirmam stoti ant kalniuko. Pasimiršo ir visi vargai, ir nuovargis, nes aplink buvo 500 žiūrovų. Tas palaikymas leido dar kurį laiką priešintis Izraelio komandai, o tai patiko žiūrovams – visi vienu metu skandavo „Lietuva, Lietuva“, – prisiminimais į praeitį sugrįžo E. Žičkus.
Tai, ką užlipęs ant metikų kalnelio jautė „Titanų“ klubo beisbolininkas, pajusti galima bus dar kartą. Lietuvos beisbolo bendruomenę prieš keletą savaičių pasiekė žinia, kad į Uteną po beveik dvejų metų pertraukos sugrįš tarptautinis beisbolas – Šiaurės Lietuvoje esančiame mieste bus organizuojamas Europos čempionato B diviziono turnyras. Iš pastarųjų dvejų tokių pirmenybių lietuviai grįžo rankose laikydami nugalėtojų taures.
„Paskutinius du B diviziono čempionatus mes laimėjome. Vis važiuodavome žaisti kažkur į užsienį, o dabar žaisime namuose. Tai bus nauja patirtis, nes šalies rinktinė dar niekada nežaidė Lietuvoje. Manau, kad bus didžiulis beisbolo entuziastų susidomėjimas – bus tikrai nemažai žiūrovų.
Mes, kaip „Titanų“ klubas, šiemet sulaukdavome iki 100 žiūrovų. Žmonės yra pasiilgę kitų sporto šakų, todėl kai į Uteną atvyks dar keturių kitų rinktinių geriausi žaidėjai, sirgaliams šis turnyras įstrigs į atmintį. Manau, kad atsiras poreikis dar labiau vystyti šią sporto šaką“, – mintimis dalijosi E. Žičkus.

Rasos Šilobritaitės nuotr.